Qarku Shkoder - Zgjedhjet


Asgjesohen 14 parcela me kanabis

Saturday, 05 July 2014 12:38 Lajme
Print PDF

Uniformat blu te Shkodres kane vijuar operacionet anti-kanabis, me kryerjen e kontrolleve ne rrethin e Pukes dhe Malesise se Madhe. Gjate 24 oreve te fundit fale ketyre kontrolleve te territorit te ushtruara ne keto zona, janë identifikuar dhe asgjësuar 14 parcela me lëndë narkotike. Nga ana e bluve, lenda narkotike u zbulua ne: Vendin e quajtur Fshati Palaj, Komuna Shllak, u gjeten dhe asgjësuan 6 mini parcela me 380 rrënjë Canabis Sativa. Në vendin e quajtur Fshati Vjerdhë, Bashkia Vau i Dejës, 6 mini parcela me 499 rrënjë Canabis Sativa. Në Fshatin Shkrel, rrethi Malësi e Madhe, 2 parcela me 120 rrënjë Canabis Sativa. Nderkohe po gjate ketyre 24 oreve Policia e Pukës ka identifikuar dhe asgjësuar 3 parcela me 700 rrënjë kanabis. Ajo u gjet në komunat Iballë e Qelëz, ndersa kontrollet do te vijojne edhe ne ditet ne vijim.  Sipas policisë deri tani janë asgjësuar 22 parcela me kanabis sativa në Rrethin e Pukës.

Dy ditë më parë policia asgjësoi 1500 rrënjë kanabis të mbjella në dy parcela në malet e Karmes pranë Komanit. Nga ana e drejtorise se policise po punohet per identifikimin e personave që e kane mbjelle këtë lëndë narkotike, pasi parcelat ku ishte kultivuar rezultojne pa pronar. Operacionet e policise se Shkodres mesohet se do te vijojne edhe ne javet e ardhshme deri ne asgjesimin e plote te lendes narkotike te kultivuar ne keto njesi vendore. Nje ndihmese te madhe ne te gjitha keto aksione kane dhene edhe hartat e sakta te fotografimit ajror, duke bere qe policia te shkoje direkt ne zonen ku eshte mbjelle lenda narkotike. Por ajo qe vijon te mbetet shqetesuese, eshte fakti se ne pjesen me te madhe keto parcela jane ne toka pa pronar, ç’ka e ka veshtiresuar punen per identifikimin dhe venien para pergjegjesise te autoreve.

 

Berisha nga Shkodra, akuza Rames

Tuesday, 28 May 2013 16:15 Lajme
Print PDF

Kryeministri Sali Berisha zgjodhi Shkodren per te mbyllur ciklin e prezantimeve te kandidateve per deputete te Partise Demorkatike, ne te gjithe Shqiperine. Kur kryeministri e pershkroi mitingun si me madheshtorin ne historine elektorale te Shkodres, kjo zgjedhje u duk se nuk ishte rastesore.
Nga Shkodra, kryeministri Berisha kishte edhe nje mesazh elektoral per kreun e opozites, Edi Rama, dhe per politiken e tij, te cilen e cilesoi si politiken e mohimit dhe bllokimit.

Ne zgjedhjet e fundit, demokratet fituan 7 nga 11 mandate. Duke ftuar shqiptaret te votojne numrin 44, kryeministri kerkoi mandatin e 8 nga shkodranet.Ndersa kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e cila kryeson edhe listen e kandidateve per deputete ne Shkoder, tha se ne keto 8 vite Shkodra e lene pas dore, ka rilindur. Topalli akuzoi kreun e opozites, Edi Rama, se nuk njeh asgje nga Shkodra dhe shkodranet, pasi ne jemi njerez te lire dhe te vertete.

 

Lagjia “Zdrale” ndalesa e radhes e kandidatit Çela

Monday, 27 May 2013 15:47 Lajme
Print PDF

Banoret e lagjes “Zdrale” i kane dhuruar nje pritje te ngrohte dhe miqesore ne takimin e radhes electoral, kandidatit per deputet te LSI-se qe kryeson listen e qarkut Shkoder Agron Çela. Ai shoqerohej ne kete takim edhe nga kandidatet Nora Malaj dhe Artan Bushati, te cilet njekohesisht prezantuan edhe programin elektoral te LSI-se. Ne fjalen e tij para banoreve, kandidati Çela tha se njeh mire problematikat dhe shqetesimet e kesaj zone, ndaj ai do te jete nje ze i fuqishem pas 23 qershorit nese do te jete perfaqesues i tyre ne kuvendin e shqiperise.

Edhe banoret njezeri falenderuan kandidatin Çela per kete takim dhe i ofruan mbeshtetje ne rrugen e nisur, duke i uruar fitore ne 23 qershor.
Duke u ndalur lagje me lagje dhe dere me dere te familjeve ne qarkun e Shkodres, kandidatet per deputet te LSI po njihen me shqetesimet qe ka sot komuniteti dhe njekohesisht po I prezantojne programin e forces se tyre politike, ku ne fokus ka punesimin, arsimimin, zhvillimin ekonomik dhe integrimiun europian te vendit. LSI mban ne fleten e votimit numerin 26.

 

Kandidati Çela dreke me perfaqesues te 15 komunave

Sunday, 26 May 2013 15:59 Lajme
Print PDF


Kandidati per deputet i LSI-se, qe kryeson listen e qarkut te shkodres Agron Çela ka zgjedhur fundjaven per te bashkuar se bashku ne nje dreke ne mjediset e Grand Hotel Europa, perfaqesues te 15 komunave te qarkut. Nje takim ndryshe per ti falenderuar per punen  e bere deri me sot, por njekohesisht per te kerkuar nje angazhim edhe me te madh deri me 23 qershor, kur shqiptaret do te vendosin se kush do ti qeverise per 4 vitet e ardhshme. Te pranishem ne kete dreke ishin edhe kandidate te tjere per deputet te LSI-se dhe perfaqesues te kesaj force politike ne Shkoder.

Njezeri perfaqesuesit e komunave te qarkut te Shkodres kane falenderuar zotin Çela per kete dreke miqesore qe i bashkoi te gjithe sebashku dhe i kane uruar ketij te fundit suksese ne 23 qershor dhe fitore. LSI mban ne keto zgjedhje numrin 26, i cilesuar nga perfaqesuesit e saj si numer shansi qe do tu garantoje atyre nje rezultat sa me te mire.

 

Kandidatet Çela dhe Malaj takime ne Bushat

Thursday, 23 May 2013 13:05 Lajme
Print PDF

Kandidati per deputet i LSI-se, qe kryeson listen e qarkut Shkoder Agron Çela i shoqeruar nga kandidatja Nora Malaj ka zhvilluar nje takim me banore te komunes Bushat. Ato kane njohur banoret e kesaj njesie vendore me programin elektoral te LSI-se, ndersa theksuan se forca politike qe ato perfaqesojne ka projekte te qarta per zhvillimin e ketyre zonave. Banoret e Bushatit i ofruan mbeshtetje zotit Çela dhe zonjes Malaj, duke premtuar qe vota e tyre me 23 qershor do te shkoje per kete force politike.

Nuk munguan as pyetjet e banoreve te Bushatit per kandidatet Çela dhe Malaj, ne lidhje me zhvillimin e bujqesise, mbeshtetjen ndaj fermereve apo investimet per qarkun e Shkodres, qe sic theksuan 2 kandidatet qe ne mandatin e pare te qeverise se re te dale pas 23 qershorit do te jene shume here me te medha se deri me sot. Zyrtarisht ka nisur fushata elektorale dhe LSI me sloganin “Te ecim me shpejt”, synon te ece drejt zhvillimit te vendit dhe progresit.


 


Page 1 of 5